پرش به محتوا

برای تماس لمس کنید

سرار تهران   88985733

 دفتر غرب   66323406

 اپراتور 24 ساعته   09121735074

سرار تهران   88985733

 دفتر غرب   66323406

 اپراتور 24 ساعته   09121735074

عیب یابی برد کولر گازی نکات عملی ای که کمتر گفته شده

سوال در مورد عیب یابی برد مدار تهویه مطبوع مثل کولرهای گازی : سلام، بنده رضایی هستم. تکنسین تهویه مطبوع، که 2 سال پیش، از دانشگاه فارغ التحصیل شده ام و هنوز در حال یادگیری هستم. و می دانم که قبل از اینکه خودم را به عنوان یک متخصص تصور کنم ، چیزهای زیادی برای یادگیری وجود داره. در تعمیرات کولر گازی و پکیج با برد های الکترونیک خراب زیادی برخورد کرده ام. سوالم اینه که ساده ترین راه برای عیب یابی و تعمیر برد مدار کولر گازی چیست؟

ضمنا سایتتون واقعا کار راه اندازه.

مطالب زیر شاید برایتان مفید باشند

در مورد ترموستات کولر گازی. بیشتر بدانید

اموزش رفع ۵۰ درصد مشکلات با ری استارت کردن

نحوه ی کارکرد کولر گازی

نحوه تست خازن کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی رو حتما قبل از یک خرید مناسب بخوانید

عیب یابی برد کولر گازی

پاسخ :

سلام جناب رضایی عزیز ، و ممنون از اظهار نظر مثبتتون در مورد وب سایت ما. صمیمانه قدردانیم! این خیلی خوبه که نگرش خودتون رو در مورد یادگیری مداوم چیزهای جدید داشته باشید. شما می تونی سالها در این صنعت کار کنی و هنوز در حال پیشرفت و یادگیری باشی. بنابراین ادامه بدید و مهارت های خودتونو تقویت کنید. من تکنسین های زیادی را دیده ام که فکر می کنند همه چیز را می دانند. که به دلیل اعتماد بیش از حد و نابجای خود بعضا تحقیر و سرخورده می شوند.

جهت ثبت درخواست تعمیر و یا سرویس کولر گازی کلیک کنید

در مورد عیب یابی تابلوهای مدار کولر گازی ، من از یک قانون ساده برای سهولت کار استفاده می کنم. ما آزمایشگاه الکترونیک یا همه قطعات الکترونیکی رو نداریم. (به غیر از چند مقاومت تا مقاومت و خازن و …) که تو کیف سرویسمون می بریم. حتی خیلی از قطعات برد رو در مغازه هم نداریم.

با استفاده از فرآیند حذف ، می توانید به این نتیجه برسید که کدام قطعه برد خراب و معیوب است. که در ادامه به ان می پردازم.

دیدم که به سیستم های تهویه مطبوع و پکیج هم اشاره کردید.این امر در مورد مشعل ها و یا دیگ های گازسوز نیز صدق می کند. بسیاری از لوازم گاز سوز از مدار برای کنترل روند احتراق و سایر قسمت ها استفاده می کنند. تابلوهای مدار نیز دمنده های ECM را کنترل می کنند. بنابراین می توانید این اطلاعات را در مورد بسیاری از اجزا و تجهیزات دیگر در تهویه مطبوع (HVAC) اعمال کنید.

توجه مهم : اگر قصد دارید بصورت حرفه ای تعمیرات برد را دنبال کنید، بعد از مطالعه کامل مقاله، برگردید و از ابتدا روی لینک های پیشنهادی برای مطالعه بیشتر کلیک کنید. 0 تا 100 تعمیرات برد انواع پکیج و کولر گازی را به تفکیک مدل، ارایه خواهیم کرد.

راهنمای عیب یابی برد مدارهای تهویه مطبوع


همیشه بررسی کنید که آیا همه چیز در سیستم به درستی کار می کند و خراب نیست.

با اصول اولیه شروع کنید و راه خود را برای حل مشکل پیش ببرید.
همیشه یک برد مدار الکترونیکی در رایج ترین سیستم توسط ورودی و خروجی کار می کند. ابتدا مطمئن شوید که برد ولتاژ برق مناسب دارد. نحوه دریافت برق لازم برای مدار قدرت به 2 صورت است: گاهی، خود ولتاژ ورودی بصورت مستقیم است. گاهی برد، مدار قدرت خود را از ترانسفورماتور دریافت می کند.

بهرحال ، مطمئن شوید که ولتاژ ورودی مناسب به برد را دارید.

مرحله بعد


در مرحله بعد ، باید خروجی را بررسی کنید. تو این مرحله کمی بیشتر از مرحله قبل زمان نیاز داریم. بسیاری از مدارهای تهویه مطبوع قبل از ارسال سیگنال خروجی یا ولتاژ به دستگاهی که کنترل می کنند ، مدار ایمنی ای بر سر راه ان وجود دارد که انرا چک می کند. معمولاً قبل از اینکه برد سیگنال خروجی بدهد، از طریق تمام مدارهای ایمنی بررسی می شود. رایج ترین مدار ایمنی، سوئیچ های محدود کننده و سوئیچ های فشار هستند.

اگر هریک از این سوئیچ ها باز باشد(قطع باشد)، برد اجازه نمی دهد که هیچ سیگنال خروجی داده شود. تو برخی از برد ها از مدار ایمنی خارج شوید، یعنی برای لحظه ای انرا یک سره کنید.

اگر دستگاه به درستی شروع به کار کند ، می دانید که در مدار ایمنی مشکلی وجود دارد که باید برطرف شود.

توجه: هر زمان که در مدار ایمنی مشکلی پیدا کردید ، فکر نکنید سوئیچ خراب است. خیر. همیشه به دنبال مشکلی باشید که باعث باز شدن سوئیچ شده است. این بسیار مهم است ، به ویژه برای دیگ ها.

حتما بخوانید : دلایلی که ممکن است باعث باز شدن ترموستات در پکیج ها شوند

این مرحله شامل درک روشنی از توالی عملکرد کولر گازی و اجزای ان است. البته ، اگر پمپ حرارتی یا پکیج هم باشد، باید ترتیب عملکرد و اجزای آن سیستم ها را نیز درک کنید. و همیشه به یاد داشته باشید ، در حالی که برخی از تجهیزات شباهت هایی دارند، اما هیچ کدام یکسان نیستند. و برای اجزا و ترتیب عملکرد ، به ویژه پکیج ها، دستورالعمل متفاوت خواهد بود.

حتما مطالعه کنید : ترتیب عملکرد قطعات پکیج

نکته طلایی


اگر بعد از روند فوق مشکلی پیدا نکردید، برد را از برق جدا کنید.

سپس نکات طلایی عملی زیر را دنبال کنید:

برد را با دقت از پایه ها یا براکت نصب خود بردارید. به پشت برد نگاه کنید. بارها دیده ام که با مشاهده پشت برد، چیزی روی صفحه مدار سوخته است. همان قطعه را که مثلا سوخته یا تغییر شکل داده را تعویض کنید. اگر مشکل همچنان پابرجا بود : در این صورت ، شما برای حل مشکل به یک برد جدید نیاز دارید. بسته به پیچیدگی و اتصالات به صفحه ، قبل از قطع هر چیزی از آن عکس بگیرید. هنگام نصب مجدد همان عکس ها، به کمک شما می ایند. در برخی موارد ، تولیدکنندگان با استفاده از اتصالات/دوشاخه های یک طرفه Molex اتصالات برد را ضد احمقانه می کنند. یعنی هر سوکت به همان جای مخصوص خودش می خورد ولا غیر.

نکته طلایی بعدی


مکعب های مشکی کوچکی که روی برد مدار کولر می بینید ، رله های معمولی هستند. که به موتور فن مانند موتور دمنده یا موتور فن کندانسور برق می دهند. در صورت عدم فعال شدن فن، و یا نداشتن برق در خروجی مدار کولر ، یک پیچ گوشتی بردارید. با استفاده از دسته پیچ گوشتی روی مکعب های سیاه کوچک روی برد را به ارامی ضربه بزنید. این کار باعث می شود چنانچه رله برد اصطلاحا اگر خال زده باشد (چسبیده باشد) با این ضربه ول می کند و رله مجدد قابل استفاده می شود. هر چند بهتر است بعد از تشخیص رله خراب انرا تعویض کنید. زیرا رله قبلی معلوم نیست چقدر دیگر بتواند کارکند. یک سال یا یک روز ، معلوم نیست.

دیپ سوییچ ها

عیب یابی برد کولر گازی

در نهایت ، برخی از تابلوهای مدار دارای تنظیمات دیپ سوئیچ هستند. که ممکن است به تنظیمات دستی نیاز داشته باشند. قانون در این مورد این است که آیا چیزی تغییر کرده است یا اگر شخصی تنظیمات dip switch را عمدا تغییر داده است؟ برای دریافت تنظیمات صحیح سوئیچ های دیپ سوئیچ ، به راهنمای نصب سازنده و اطلاعات فنی خاص تجهیزات کنترل نیاز دارید. برخی از اطلاعات اضافی شامل موارد زیر است:

تناژ
CFM ها
گزینه های دنباله رطوبت زدایی
گزینه های موتور متغیر سرعت ECM
گزینه های مرحله بندی
ویژگی های اضافی مانند مرطوب کننده یا پاک کننده الکترونیکی هوا
در برخی موارد ، سوئیچ های دیپ سوئیچ کوچک هستند و به سختی دیده می شوند. شما یا به ذره بین احتیاج دارید یا از تلفن هوشمند خود برای گرفتن عکس از صفحه دیپ سوئیچ استفاده کنید، تا بتوانید بر روی صفحه کلید سوئیچ بزرگنمایی کرده و از صحت تنظیمات یا مطابقت با تنظیمات سازنده بر اساس دفترچه راهنما استفاده کنید.

اخرین نکته عیب یابی برد کولر گازی


بررسی ورودی و خروجی کار اصلی ماست. برای دریافت خروجی مناسب ، باید ورودی مناسب را داشته باشید. من یک مشتری داشتم که در آن یک برد خراب با علائم سوختگی در پشت برد پیدا کردم. قسمتی از برد که سوخته بود، بلور فن ا کنترل می کرد. تابستان بسیار گرمی هم بود. برد نو هم همراهم نداشتم و باید سفارش می دادم.

آنها باید چند روز منتظر می ماندند تا من سفارش بدم و برد را تحویل بگیرم. در همین حین به سادگی، بلور فن را دور زدم و وادارش کردم که دایم کار کنه.( البته با روشن کردن کولر گازی )

در حالی که بلور تمام مدت کار می کرد ، بقیه موارد به طور معمول از طریق برد کنترل می شد.حتی می توانستم یک رله وصل کنم و بلور فن را نیز کنترل کنم. اما از مشتری پرسیدم که آنها چه می خوان؟ و گزینه های خودمو به اونها دادم. به من گفتند که از کار کردن مداوم فن خوششون نمیاد. و یک برد جدیدبراشون سفارش بدم.

بنابراین اگر دچار مشکل خاصی شدید، بدونید همیشه می تونید مدار را دور بزنید تا همه چیز کار کند ، فقط به یاد داشته باشید که هیچ گونه ایمنی را در سیستم دور نزنید. موفق باشید!!

منبع 1

عضویت در خبرنامه
Notify of
guest

2 نظرات
جدیدترین ها
قدیمی ترین ها بیشترین رای
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
Call Now Buttonدرخواست اعزام تکنسین